Przylądek Nadziei jest już gotowy!


W 2010 roku Fundacja, w porozumieniu z Uczelnią oraz Akademickim Szpitalem Klinicznym, rozpisała międzynarodowy konkurs na projekt nowej Kliniki. Wygrała niemiecka firma HSP, posiadająca bardzo duże doświadczenie w projektowaniu obiektów szpitalnych na całym świecie.

Po zawiązaniu konsorcjum z wrocławskim biurem MPP Maćków, w ciągu 1,5 roku HSP wykonało kompletny projekt budowlany. Całość projektu o wartości 2,5 mln zł sfinansowała Fundacja i przekazała w darowiźnie Uniwersytetowi Medycznemu. Fundacja przez cztery lata organizowała liczne akcje charytatywne i kampanie służące zbiórce pieniędzy na budowę Przylądka Nadziei – gromadząc na funduszu budowy pierwsze 10 mln zł. Dzięki temu oraz otrzymanym w grudniu 2011 roku pozwoleniu na budowę, Uczelnia mogła starać się o dofinansowanie projektu. W grudniu 2012 Przylądek Nadziei otrzymał unijną dotację w wysokości 85 mln zł, uzupełnioną o wkład Ministerstwa Zdrowia w wysokości 15 mln zł.

Do przetargu na generalnego wykonawcę stanęło 5 firm, wygrała firma Erbud, która za 63 mln zł zadeklarowała się zrealizować inwestycję budowlaną do połowy 2015 roku. Budowa ruszyła w czerwcu 2013 roku.  We wrześniu 2015 budynek został oficjalnie oddany do użytku.

 

PRZYLĄDEK NADZIEI – NADZIEI DLA MAŁYCH PACJENTÓW. 

Przylądek Nadziei to Ponadregionalne Centrum Onkologii Dziecięcej we Wrocławiu. Odpowiada za leczenie dzieci chorujących na nowotwory nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w ościennych województwach. Rocznie lekarze pracujący w klinice otaczają opieką ponad dwa tysiące maluchów z całej Polski.

W Przylądku Nadziei na łóżkach stacjonarnych jednocześnie może przebywać 75 małych pacjentów . Dodatkowo w szpitalu jest też oddział dzienny z 10 łóżkami. Korzystają z nich dzieci, które po zabiegu albo przyjęciu leków będą mogły wrócić do domu. Wszystkie sale w nowej klinice wyposażone są w jedno lub maksymalnie dwa łóżka. W każdej z nich dzieciom towarzyszą rodzice dla których znajduje się rozkładane miejsce do spania. Przylądek Nadziei powstał tuż obok Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Borowskiej i jest połączony z nim podziemnym korytarzem. Dzięki temu nowa klinika korzysta ze szpitalnego oddziału ratunkowego, pracowni obrazowania i laboratorium.

 

przyladek-nadziei-czeka45

Przylądek Nadziei został wybudowany na planie litery E i składa się z następujących elementów: 

PODZIEMIE

Mieści się tu parking na 58 aut oraz pomieszczenie techniczne.

PARTER

Znajduje się tu izba przyjęć, odział pediatryczny, dwie sale seminaryjne, pracownia USG oraz RTG, administracja, kawiarnia oraz 8 dwuosobowych pokoi hotelowych. Korzystają z nich dzieci i opiekunowie, którzy przyjeżdżają na leczenie spoza Wrocławia ale nie muszą leżeć na oddziale szpitalnym.

PIERWSZE PIĘTRO

W centralnym punkcie znajduje się przychodnia przyszpitalna, a obok niej 10 – łóżkowy szpital dzienny. Na tym piętrze działa specjalistyczne laboratorium oraz oddział onkologiczno – hematologiczny na 10 łóżek.

DRUGIE PIĘTRO

Mieszczą się tu kolejne dwa oddziały na 14 i 12 łóżek. Znajduje się tu też sześciołóżkowy oddział wzmożonej opieki medycznej, na którym lekarze będą zajmować sie najciężej chorymi maluchami

TRZECIE PIĘTRO

Znajduje się tutaj oddział przeszczepowy (12 łóżek) i poprzeszczepowy (5 łóżek). Żeby tam wejść, trzeba pokonać szereg śluz, które zabezpieczają małych pacjentów całkowicie pozbawionych odporności. Na tym pietrze mieści się też kolejnych 15 pokoi hotelowych z zapleczem kuchennym

W Przylądku Nadziei została wydzielona strefa nauki i zabawy. Dzieci mogą korzystać ze świetlicy, biblioteki i dwóch szkolnych sal, a także pokoi zabaw. Bezpośrednio przy budynku jest plac zabaw dla dzieci i niewielki park.