Programiści połączyli siły dla Przylądka Nadziei


Aplikacja, która w łatwy sposób ma pomóc zbierać środki dla dzieci chorych na raka – taki był cel pracy kilkudziesięciu najlepszych programistów z całej Polski, którzy w weekend spotkali się we wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych. Zwycięzcami Hackathonu HopeIT zostal zespół Bydlaki. Poziom był tak wysoki, że przyznaliśmy dwie nagrody specjalne dla zespołów Kapibary i NewHope.

Programiści mieli 24 godziny na stworzenie prototypu aplikacji wpierającej działalność Fundacji „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Wydarzenie pod nazwą HopeIT to inicjatywa wrocławskiego środowiska IT. Zorganizowany w weekend hackathon był pierwszą odsłoną HopeIT, którego partnerem merytorycznym jest Nokia.. Podczas trwającego 24 godziny wydarzenia najlepsi programiści w kraju mieli stworzyć prototyp aplikacji, która dzięki nowoczesnym rozwiązaniom umożliwi szybkie pozyskiwanie środków finansowych dla dzieci chorych na raka. Wykorzystanie nowoczesnych technologii IT otwiera nowe możliwości, bo najczęściej to właśnie czas i pieniądze decydują w walce o życie tych dzieci. – Dla nas równie cenne, jak darowizny do puszek i wpłaty na konto są talenty i kompetencje, które ofiarowują naszym dzieciom darczyńcy. Dlatego cieszę się, że do armii ludzi walczących o zdrowie i życie dzieci chorych na raka dołączyli tak uzdolnieni i cenieni na całym świecie programiści – mówi Agnieszka Aleksandrowicz-Zdral, prezes fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową. – Wierzę, że uczestnicy HopeIT wspólnie wypracują rozwiązania, które będą wsparciem nie tylko dla naszej fundacji, ale i innych organizacji pożytku publicznego. Cały sektor NGO może działać głównie dzięki wsparciu darczyńców. Dlatego stworzenie narzędzi, które pozwolą skutecznie zdobywać środki na pomoc podopiecznym, jest tak ważne – dodaje.

Najciekawsze rozwiązanie i najlepiej odpowiadające na potrzebom Fundacji zostało wybrane przez specjalne grono jury, w którym zasiadła m.in.: Agnieszka Aleksandrowicz – prezes Fundacji, Adam Badura – software architekt z Nokia, Adrian Czyczerski z Meeting Application, czy Michał Leszczyński z magazynu „Programista”.

Teraz nad całą aplikacją i jej wdrożeniem w życie będzie pracował zespół programistów pod skrzydłami Nokii. Z niecierpliwością czekamy na wynik ich prac!