Onkomocni

Dla pacjentów i rodziców

Robert Jędrych

Robert Jędrych to ratownik medyczny, który jako pierwszy na świecie po białaczce i przeszczepie szpiku kostnego ukończył zawody crossfit. A teraz został bohaterem książki „OnkoMOCNI”, której premiera będzie już za kilka miesięcy. Przeczytajcie urywek rozmowy z Robertem.

Jak smakuje chemia?

– Jest gorzka, ma chemiczny, metaliczny posmak. Kiedy połykamy teraz witaminy czy jakieś inne suplementy, to one są w specjalnych osłonkach zabezpieczających, nie czuje się goryczy. Tabletki do doustnej chemioterapii są – mówiąc kolokwialnie – “gołe”. Ten posmak pamięta się do końca życia.

Ile ich było?

– Przyjmowałem je przez tydzień, 130 pigułek na dobę. Oprócz chemii dostawałem też inne tabletki – np. przeciwgrzybicze. Sporo tego było. Kiedy widziałem miseczkę z kolejną porcją, to śmiałem się, że to moje śniadanie. Na początku, bohatersko, połykałem wszystkie na raz, później już żołądek był tak podrażniony, że przyjmowałem je pojedynczo. Nie mogłem jeść, więc karmiono mnie dożylnie. Byłem bardzo słaby, każdy ruch sprawiał mi ból.

Ile miałeś wtedy lat?

To było 21 lat temu. Miałem 14 lat, kiedy zdiagnozowano chorobę, rok później byłem jużpo chemioterapii i przeszczepie.

– Kiedy mam słabszy dzień włączam film. Jest tam pokazany moment, gdy leżę w szpitalu: wychudzony, zniszczony przez chemię. Za chwilę już jestem w trakcie zawodów, leżę na podłodze spocony, ledwo mogę oddychać, potem znowu ujęcie ze szpitala i znowu zawody: wstaję i idę walczyć. I tak trzeba robić też w życiu. Trzeba wstać i walczyć.

– Robert Jędrych

Jest to tylko część rozmowy z Robertem. Całość będzie dostępna w najnowszej książce: „OnkoMOCNI”, której premiera przewidziana jest na kwiecień 2021 roku.

POMAGAJĄ NAM

Nasi Darczyńcy

Nasi Partnerzy