Onkomocni

Dla pacjentów i rodziców

Sylwia Sasiela

Poznajcie Sylwię Sasielę, która mając 15 lat zachorowała na chłoniaka Hodgkina. Sylwia opowiedziała swoją historię i wzięła udział w sesji zdjęciowej do książki OnkoMOCNI, która będzie miała premierę już niedługo.


Chłoniak Hodgkina.

Trzecie stadium. Wykryty przez przypadek w czerwcu 2015 roku. W czasie zawodów w Berlinie rozbolało mnie ucho. Dostałam od lekarza antybiotyk i wróciłam do treningów. To było miesiąc przed Mistrzostwami Polski. Trenowałam intensywnie – dwa razy dziennie, siedem dni w tygodniu. Po tygodniu przyjmowania leków, na skórze pojawiła się wysypka. Nic nie wskazywało na to, że to coś poważnego, raczej wyglądało, jak uczulenie na antybiotyk. Myślałam wtedy, że zaraz mi przejdzie, przecież ja nigdy poważnie nie chorowałam, może raz, jak byłam mała, złapałam jakąś infekcję. Najpierw był szpital na Brochowie, potem przy ulicy Chałubińskiego. W tym drugim zostałam na weekend, podano mi sterydy, wysypka zniknęła. Ale lekarzy zaniepokoiły szmery nad sercem – były różne w zależności od położenia ciała. Pierwsze zdjęcie RTG klatki piersiowej pokazało cień na sercu, zdjęcie boczne klatki piersiowej już nie pozostawiało wątpliwości – jest tam guz. Tomografia tylko to potwierdziła.

Co mówili lekarze?

Powiedzieli, że leczenie będzie trwać maksymalnie pół roku. I zaczęłam się zastanawiać, czy skoro będzie to trwało tak długo, a tego chłoniaka wykryto przez przypadek, to czy coś wielkiego się stanie, jeśli pojawię się w szpitalu po Mistrzostwach Polski? Zapytałam doktora Grzegorza Dobaczewskiego czy mogę przyjść za miesiąc, a on spojrzał na mnie i powiedział: nie, nie możesz. Pomyślałam: no trudno, przynajmniej próbowałam.

– Wszyscy mi mówili, że będę mogła wrócić do pływania. A ja byłam bardzo naiwna i wierzyłam, że jest to możliwe. Podeszłam do leczenia zadaniowo: pół roku w szpitalu, co miesiąc kolejny cykl chemii, a potem wracam do treningów. Postanowiłam, że przejdę przez to wszystko idealnie.

– Sylwia Sasiela

Jest to tylko część rozmowy z Sylwią. Całość będzie dostępna w najnowszej książce: „OnkoMOCNI”, której premiera przewidziana jest na kwiecień 2021 roku.

POMAGAJĄ NAM

Nasi Darczyńcy

Nasi Partnerzy