Dla pacjentów i rodziców
OnkoMOCNI i Centrum Konsultacyjne dla Wyzdrowiaczków
Dobrze Was widzieć! Mamy dobrą wiadomość. Do Waszej dyspozycji jest wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju CENTRUM KONSULTACYJNE – dla wszystkich naszych wyzdrowiaczków, którzy zakończyli leczenie pięć lat temu i wcześniej. I są OnkoMOCNI!

Czeka na Was zespół specjalistów: lekarzy i psychologów. Bez względu na wiek, zupełnie bezpłatnie możecie liczyć na:
- podsumowanie przebytego leczenia,
- ocenę ryzyka i badania w kierunku odległych następstw,
- przygotowanie harmonogramu badań kontrolnych,
- badania mammograficzne, endokrynologiczne i kardiologiczne,
- rekomendacje dla lekarza rodzinnego,
- opiekę psychologa,
- uśmiech i szeroko otwarte ramiona!
Rejestracja:
W celu rejestracji prosimy o wysłanie e-maila na adres onkomocni@naratunek.org i przekazanie następujących danych:
- Imię i nazwisko pacjenta
- Data urodzenia, PESEL
- Rozpoznanie
- Data rozpoczęcia leczenia i jego zakończenia (data ostatniej chemioterapii lub radioterapii lub zabiegu usunięcia masy resztkowej, a NIE data ostatniej kontroli w szpitalu dziennym). Warunkiem niezbędnym do wizyty w centrum konsultacyjnym OnkoMocni jest zakończenie 5-letniego okresu obserwacji od zakończenia leczenia i pozostawanie w remisji choroby nowotworowej.
W naszym Centrum Konsultacyjnym czekają na Was onkolodzy dziecięcy, specjalizujący się w późnych powikłaniach choroby onkologicznej:
- dr. n. med. Anna Panasiuk
Pamiętajcie też, że możecie korzystać również z pomocy Zespołu Wsparcia Psychospołecznego! Specjalistki pomogą Wam z trudnościami w szkole, w relacjach rodzinnych i partnerskich, w sprawach żywieniowych i odpowie na każde pytanie dotyczące kondycji psychicznej i samopoczucia.
Dodatkowo onkomocni mogą wymieniać się swoimi wspomnieniami, szukać wsparcia, pytać i motywować na naszej grupie na Facebooku pod nazwą Onkomocni. Chcemy dać im poczuć, że nie są sami i mogą na nas liczyć. Odwiedzajcie nas! Dołączcie do drużyny OnkoMOCNYCH!
Dzień Ozdrowiaczka w Przylądku Nadziei
- Po zarejestrowaniu się na wizytę w Centrum Konsultacyjnym, czekaj na telefon od lekarza. Zrobi z Tobą krótki wywiad telefoniczny i powie, jak masz się przygotować na badania.
- UWAGA! Zarezerwuj sobie cały dzień na badania. Mogą one potrwać nawet do godziny 15:00/16:00.
- Kiedy pojawisz się w Przylądku Nadziei, zadzwoń na numer z poradni: +48 539 677 749 i daj znać, że jesteś już na miejscu. Wtedy przyjdzie do Ciebie psycholog z Kliniki Mentalnej i zaprowadzi Cię na pierwsze badanie.
- Psycholog jest do Twojej dyspozycji przez cały dzień i towarzyszy Ci podczas wszystkich badań. Pomoże Ci załatwić formalności i pokieruje Cię pod właściwe drzwi gabinetu.
- W zależności od przebytego leczenia, czekają Cię adekwatne badania. Do podstawowych należą: morfologia, badanie moczu, dostosowane do potrzeb badania biochemiczne, pomiar ciśnienia, wzrostu i wagi. Dodatkowo mogą Cię czekać takie badanie jak: USG, badanie kardiologiczne, audiogram, scyntygrafia kości czy spirometria.
- Pamiętaj, żeby podczas wizyty być na czczo. Weź jednak ze sobą jedzenie i picie, żeby po skończonym badaniu, móc się posilić.
- Po zakończonych badaniach, odbędziesz konsultację lekarską w celu omówienia dalszych zaleceń. Otrzymasz podsumowanie przebytego leczenia oraz pisemną informację o konieczność dalszych badań z terminem na ich wykonanie.
- Po zakończonej konsultacji z lekarzem, psycholog przeprowadzi z Tobą krótki wywiad. Trwa on zazwyczaj od 15 do 30 minut.
- Do twojej dyspozycji jest również dietetyk. Jeśli potrzebujesz konsultacji z tym specjalistą- pamiętaj, żeby podczas rejestracji o tym wspomnieć.
- Nie wszystkie wyniki badań dostaniesz od razu, ale zostaną Ci one przesłane na maila.

Często zadawane pytania
- Jestem Ozdrowiaczkiem – do którego roku życia mogę korzystać z Centrum Konsultacyjnego?
Z Centrum Konsultacyjnego mogą korzystać Ozdrowiaczki do 40 roku życia. - Ilu rodziców/opiekunów może towarzyszyć mi podczas badań?
W obecnej sytuacji pandemicznej podczas wizyty w Przylądku Nadziei Ozdrowiaczkowi może towarzyszyć jeden rodzic/opiekun. - Co należy zabrać ze sobą na badanie kardiologiczne?
Podczas badania kardiologicznego pamiętaj, żeby wziąć ze sobą wygodny strój i obuwie. Może się zdarzyć, że będziesz miał robione badanie wysiłkowe. O czym będziesz wcześniej powiadomiony przez lekarza. - Jestem pacjentem poprzeszczepowym – mogę również skorzystać z programu OkoMocni?
Jeśli jesteś pacjentem poprzeszczepowym, umów się na wizytę za pomocą tego maila: onkomocni@naratunek.org Opieka poprzeszczepowa wykracza obecnie poza możliwości OnkoMocnych. Prowadzony jest natomiast oddzielna opieka w ramach oceny poradni poprzeszczepowej. - Jaki jest termin oczekiwania na wizytę?
Musisz wiedzieć, że na termin badania możesz czekać nawet kilka tygodni. - Czy podczas wizyty lekarskiej będę konsultować się z lekarzem prowadzącym, który wcześniej koordynował moje leczenie?
Podczas wizyty lekarskiej nie będziesz się konsultować z lekarzem prowadzącym. Wszystkie konsultacje przeprowadzają dr n. med. Anna Panasiuk, doktor Marta Hetman oraz Prof. Bernarda Kazanowska. - A co, jeśli potrzebuję skorzystać z poradni psychologicznej?
Jeśli potrzebujesz skorzystać z poradnictwa psychologicznego, powiedz o tym w dniu wizyty w Przylądku Nadziei z psychologiem. Wtedy ustalicie dogodny termin, żeby się spotkać i omówić dany problem.
OnkoMOCNI
Onkomocni to wyjątkowa grupa ludzi, która pokonała chorobę nowotworową. Teraz spełniają swoje cele, pracują, zakładają rodziny i funkcjonują w znanym nam środowisku.
Zostań naszym Ambasadorem!
Dzisiaj także to my prosimy o pomoc Was. Wsparcia potrzebują kolejne dzieciaki. Zapraszamy więc do grona Ambasadorów Przylądka Nadziei!
Liczy się każdy gest i każde działanie:
- rób szum na Facebooku, Instagramie, Twitterze,
- pomóż nagłaśniać zbiórki ratujące życie,
- zapraszaj do przekazywania 1% podatku,
- zorganizuj kiermasz, koncert, pokaz w swoim mieście, dzielnicy, szkole,
- zaproponuj cel charytatywny dla wydarzeń organizowanych przez innych,
- i dziel się radością!
Nawet z małych rzeczy można zbudować coś wielkiego. Pomóżcie nam pomagać.
Dziękujemy!
ONKOMOCNI
Historie wyleczonych

Sylwia Sasiela
– Wszyscy mi mówili, że będę mogła wrócić do pływania. A ja byłam bardzo naiwna i wierzyłam, że jest to możliwe. Podeszłam do leczenia zadaniowo: pół roku w szpitalu, co miesiąc kolejny cykl chemii, a potem wracam do treningów. Postanowiłam, że przejdę przez to wszystko idealnie.

Weronika Mrugała
– Lubiłam sobie wyobrażać dobre rzeczy. Przed chorobą jeździłam konno, więc zamykałam oczy i wyobrażałam sobie, że galopuje przez pola. Oddychałam wtedy głęboko i zapominałam, gdzie jestem. Ani się nie bałam, ani nie smuciłam.

Robert Jędrych
– Kiedy mam słabszy dzień włączam film. Jest tam pokazany moment, gdy leżę w szpitalu: wychudzony, zniszczony przez chemię. Za chwilę już jestem w trakcie zawodów, leżę na podłodze spocony, ledwo mogę oddychać, potem znowu ujęcie ze szpitala i znowu zawody: wstaję i idę walczyć. I tak trzeba robić też w życiu.